Jak oczyścić jelita ze złogów raz na zawsze?

Jak oczyścić jelita ze złogów

Oczyszczanie jelit ze złogów kałowych, czyli po prostu resztek pokarmów, dokonuje się samoistnie. Wystarczy stosowanie odpowiedniej diety, wzbogaconej o produkty zapobiegające pojawieniu się zaparć i nie osłabiającej perystaltyki jelit. Wówczas jelita będą funkcjonowały prawidłowo, a w konsekwencji regularnie oczyszczały organizm z toksyn. 
Menu strony:

Jak oczyszczenie jelit ze złogów może wpłynąć pozytywnie na nasz organizm?

Niestety, codzienny pośpiech i niestabilny tryb życia, jaki prowadzi większość społeczeństwa nie sprzyja zachowaniu dobrej kondycji jelit. Niewłaściwa dieta, pełna przetworzonych produktów, słodkich napojów i sztucznych dodatków, brak aktywności fizycznej i nałogi, negatywnie wpływa na organizm. W jelitach gromadzą się więc toksyny, w postaci produktów przemiany materii. U osób, które nie wypróżniają się regularnie i nie przyjmują odpowiedniej ilości płynów takie złogi mogą zalegać w jelitach przez długi czas, niosąc ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia. Zaleganie złogów może być przyczyną pojawienia się choroby reumatoidalnej stawów czy zespołu Haschimoto, który trudno się leczy. W takiej sytuacji organizm często atakuje sam siebie i często nawet terapia farmakologiczna nie przynosi rezultatów. Zatem jak pozbyć się złogów z jelit? Przede wszystkim należy starać się im zapobiegać, dbając o codzienne nawyki żywieniowe i aktywność fizyczną.

Oczyszczanie jelit ze złogów kałowych – domowe sposoby

Istnieje możliwość skutecznego oczyszczenia jelit ze złogów i toksyn za pomocą kilku domowych sposobów. Warto jednak zdecydować się na taki proces w okresie wiosennym, kiedy łatwiej dostępnych jest większość świeżych i zdrowych produktów. A na co zwrócić szczególną uwagę i jak zabrać się za oczyszczanie jelit ze złogów? Domowe sposoby powinny uwzględniać przede wszystkim takie elementy jak:

 • Lewatywa – zestaw do samodzielnego jej wykonania można nabyć w każdej aptece. Pomaga on pozbyć się zbitych resztek kałowych, gromadzących się na ścianach odbytnicy. Należy jednak zachować ostrożność, gdyż nieprawidłowo i zbyt często wykonywana lewatywa może osłabić florę bakteryjną lub uszkodzić ściany kanału odbytowego.
 • Przed rozpoczęciem kuracji oczyszczającej zaleca się, aby unikać produktów zwierzęcych oraz ciężkiego, tłustego jedzenia.
 • Warto wzbogacić dietę o świeże warzywa i owoce.
 • Równie istotnym elementem jest dieta oczyszczająca, czyli taka bogata w błonnik pokarmowy. Można go znaleźć w warzywach, owocach, kaszach i pieczywie pełnoziarnistym. Błonnik spełnia w jelitach bardzo istotną rolę. Nie jest on trawiony przez organizm, przez co absorbując wodę pęcznieje w jelitach i jest w stanie w ten sposób oczyścić je ze wszystkich złogów. Przy spożywaniu błonnika należy jednak pamiętać o spożywaniu dużych ilości wody.
 • Na czas kuracji oczyszczającej należy również zrezygnować z nałogów.

Jak pozbyć się złogów z jelit stosując ziołowe napary?


Dużo osób rozumie, że naturalne właściwości roślin, które dostarcza nam sama Matka Natura są często zbawienne dla naszego organizmu. Napary oparte na ziołach oczyszczających wspierają bowiem układ pokarmowy i pomagają wyregulować wypróżnienia. Szczególnie polecane są napary z:

 • kopru włoskiego,
 • kwiatu lawendy,
 • ostropestu plamistego,
 • rumianku,
 • mięty pieprzowej,
 • rozmarynu.

Na oczyszczanie organizm korzystny wpływ mają też niektóre przyprawy!

Poprawiają one metabolizm. Do tych, które dają najlepsze rezultaty zaliczają się kurkuma, kardamon, cynamon, anyż, kumin i pieprz cayenne. Ponadto wiele osób chcących oczyścić organizm sięga po domowe babcine sposoby, pijąc sok z cytryny lub ogórków kiszonych. Warto jednak pamiętać, by zachować umiar i stosując tego typu kuracje zawsze mieć na względzie przede wszystkim swoje zdrowie.

Źródła:
 1. Detoks dla opornych: program na 21 dni i zeszyt ćwiczeń motywacyjnych, dieta alkaliczna, bez cukru, do pudełka, proste przepisy na oczyszczające dania w 15 minut, Agnieszka Mielczarek (coaching), Edipresse Polska, 2017, ISBN: 8379457390, 9788379457397
 2. Sugar Detox Diet: Ultimate 30-Day Meal Plan to Restore Your Health with Delicious Sugar Free Recipes, Samantha Adams, Lizard Publishing via PublishDrive, 2018
 3. Rola jelita w detoksykacji, Zygmunt Chodorowski, Jacek Sein Anand, Iwona Rybakowska, Jerzy Klimek, Krystian Kaletha, Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych, Geriatrii i Toksykologii Klinicznej Akademii Medycznej w Gdańsku, Kierownik: Prof. dr hab. med. Zygmunt Chodorowski, Zakład Biochemii i Fizjologii Klinicznej Akademii Medycznej w Gdańsku, Kierownik: Prof. dr hab. med. Krystian Kaletha, Zakład Biochemii Farmaceutycznej Akademii Medycznej w Gdańsku, Kierownik: Prof. dr hab. farm. Jerzy Klimek