Jak oczyścić jelita z toksyn? Garść praktycznych porad

Jak oczyścić jelita z toksyn? Garść praktycznych porad

Jelita to bardzo istotna część ludzkiego organizmu. Jelita cienkie odpowiadają za ostateczne trawienie pokarmu i przekazanie odżywczych składników do krwi. W jelicie grubym odzyskiwana jest woda, a także przechodzą nim niestrawione resztki pokarmowe. Jeśli jelita zostaną zanieczyszczone toksynami, nie mogą w pełni sprawnie spełniać swojej funkcji. Złogi w jelitach nie tylko przeszkadzają, ale także mogą dodatkowo wydzielać toksyny, zwłaszcza jeśli umiejscowią się w nich pasożyty. W artykule odpowiemy na pytania jak oczyścić jelita, co jest dobre na oczyszczenie jelit w praktyce oraz o czym warto pamiętać po przebyciu takiej kuracji. 
Menu strony:

Jak przeczyścić jelita z toksyn w takiej sytuacji?

Choć gwałtowne oczyszczanie jelita nie jest zazwyczaj wskazane, to w niektórych przypadkach zachodzi taka konieczność. Jak informuje portal Zdrowia TVN, najlepiej w tym celu na początku zastosować zmianę diety. Najczęściej polecane w tym celu są surowe jabłka, suszone śliwki, siemię lniane oraz produkty zbożowe z pełnego przemiału. Niezbędne jest także picie dużych ilości wody. Dieta z dużą zawartością błonnika jest najlepszą odpowiedzią na pytanie czym oczyścić jelita.

W sytuacji, gdy taka terapia zadziała, należy kontynuować ją jeszcze przez pewien czas, a potem pamiętać o włączeniu do diety tego typu zdrowych produktów. Ponadto warto jest zachować dobrą aktywność fizyczną, ponieważ to zmusza jelita do nieco bardziej aktywnej pracy. Co na oczyszczenie jelit, jeśli taka kuracja jednak nie zadziała? Wtedy należy wdrożyć naturalne środki przeczyszczające.

Jak oczyścić jelita domowym sposobem?

Podstawowym środkiem przeczyszczającym dostępnym bez recepty jest olejek rycynowy. Na jego działanie można jednak czekać nawet sześć godzin i w tym czasie nie należy zażywać kolejnej dawki. Zamiast olejku rycynowego można użyć oliwy z oliwek . Wtedy spokojnie można skorzystać z nieco wyższej dawki i zamiast jednej łyżeczki zastosować jedną łyżkę.

Jak szybko oczyścić jelita w przypadku, gdy oleje tego typu nie działają?

Najbardziej znanym ziołem w tym przypadku jest liść senesu. Jego działanie jest jednak bardzo gwałtowne i nie należy go stosować, jeśli nie korzystało się z wcześniej podanych metod.

Jak oczyścić jelito grube, gdy uważamy, że są w nim złogi?

Poza stosowaniem wyżej wymienionych sposobów radykalną metodą jest użycie lewatywy. Według niektórych źródeł w przypadku pierwszej lewatywy najlepiej jest użyć ciepłej wody. Lewatywa wydaje się być najlepszą odpowiedzią na pytanie jak szybko oczyścić jelita. Jednak należy pamiętać, że ma ona ograniczony zasięg i nie może zastępować wyżej podanych sposobów.

Co na przeczyszczenie jelit, jeśli problem nadal występuje, a nawet odpowiednio wykonana lewatywa wydaje się za mało skuteczna?

W takiej sytuacji można spróbować również tak zwanej hydrokolonoskopii. W przypadku tego zabiegu woda jest wtłaczana do jelita pod nieco wyższym ciśnieniem, co pozwala na skuteczniejsze oczyszczanie. Czy można zrobić, coś jeszcze, aby znaleźć odpowiedź na pytanie jak wyczyścić jelita w nieinwazyjny sposób? Oprócz diety warto zastosować także łagodne i naturalne preparaty, które są zwykle mieszanką błonnika i łagodnie działających ziół.

Źródła:
  1. Detox Cleanse Starts with the Colon Cleanse: A Complete Colon Health Guide: Simple Steps to Colon Cleansing, Mary Edwin, Speedy Publishing LLC, 2014, ISBN: 1632872978, 9781632872975
  2. Szczęśliwe jelita: Program oczyszczania, który pomoże ci wyeliminować ból, pozbyć się toksyn i pasożytów oraz schudnąć, Vincent Pedre, Illuminatio, 2016, ISBN: 8365442450, 9788365442451