Detoksykacja organizmu – naturalne sposoby i diety

Detoksykacja organizmu

Detoksykacja organizmu to proces, który warto przeprowadzać co najmniej raz w roku. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, iż toksyny w dość łatwy sposób mogą przenikać do ludzkiego ciała. Jeśli jest ich dużo, zaczynają powodować różnego typu dolegliwości, potem zaś zaczynają wywoływać choroby. W przypadku takiego procesu jak detoksykacja organizmu dieta jest podstawowym działaniem. Co warto włączyć do menu, by oczyszczać organizm każdego dnia i w jaki sposób przeprowadzać bardziej efektywne naturalne oczyszczanie organizmu?


Menu strony:

Dlaczego od czasu do czasu każdy powinien przeprowadzić pełną detoksykację organizmu?

Dieta oczyszczająca organizm z toksyn przede wszystkim wyklucza niezdrowe pokarmy. Jak informuje portal Newseek Polska, nikomu z nas niepotrzebne są niektóre praktyki żywieniowe, które poważnie szkodzą naszemu organizmowi i nie dostarczają wartościowych elementów. Szkodliwe w przypadku, gdy chce się oczyścić organizm, są zwłaszcza: biały cukier, nadmiar soli, gotowe produkty, mleczna czekolada czy pokarmy smażone. Choć nie zawsze zawierają one toksyny, to jednak znacznie utrudniają proces oczyszczania organizmu. Dieta na oczyszczanie organizmu powinna być bogata w warzywa i owoce, ale powinny one pochodzić ze sprawdzonego, ekologicznego źródła.

Co powinna zawierać dieta oczyszczająca organizm?

Każdy dzień, który spędzi się na diecie oczyszczającej, powinno się zaczynać od szklanki ciepłej wody z sokiem z cytryny. Stosując się do tej metody ma się pewność, że dieta oczyszczająca organizm będzie działać jeszcze bardziej efektywnie. Poprawę działania zmienionego menu można uzyskać także poprzez soki oczyszczające organizm z toksyn. W niektórych przypadkach zaleca się picie wyłącznie samych świeżo wyciśniętych soków, nawet zamiast standardowych posiłków. W standardowych sytuacjach wystarczy jedynie włączyć je do codziennej diety. Obecnie znane jest pozytywne działanie soku ze świeżego jęczmienia, szpinaku, jarmużu, imbiru, buraków czy marchewki.

Detoksykacja organizmu – dieta a objawy uboczne

Wiadomo już, że w przypadku, gdy chce się zastosować oczyszczanie organizmu z toksyn dieta jest niezbędna. Warto jednak przy tym pamiętać, że proces detoksykacji również może być powodem dolegliwości. W takim przypadku jak detoksykacja organizmu objawy mogą obejmować zmiany skórne, biegunkę, zaparcia czy nawet bóle głowy. Dlatego też dobierając preparaty wspomagające oczyszczanie organizmu warto sprawdzić, czy zawierają one nie tylko składniki przyspieszające ten proces, ale także łagodzące wywołane dietą dolegliwości. Aby zmniejszyć możliwość występowania dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego dobrze jest wprowadzić do diety dodatkowe źródła błonnika. Można zakupić gotowe preparaty zawierające między innymi siemię lniane czy nasiona babki płesznik. Takie źródła błonnika jak otręby należy za to stosować ostrożnie.

Naturalne oczyszczanie organizmu nie zawsze pomoże!

Choć jest ona niezbędna, to jej działanie można ocenić dopiero po kilku miesiącach. Jeśli problemem są nie tylko toksyny wprowadzane do organizmu z zewnątrz, ale także, te, które są produkowane na przykład przez wewnętrzne pasożyty, wtedy lepiej jest zastosować suplementy. W takim przypadku jak detoksykacja organizmu preparaty mają w swoim składzie wyciągi z takich ziół jak na przykład czystek, piołun czy wrotycz. Warto także sprawdzić, czy dany suplementy zawiera także ostropest, który ochrania wątrobę w trakcie trwania kuracji.

Źródła:
  1. Food Pharmacy, Lina Nertby AurellMia Clase, Otwarte, 2017, ISBN: 8375157023, 9788375157024
  2. The Natural Way To Detox, Camelia John, Lulu.com, ISBN: 1329957482, 9781329957480