Jak oczyścić jelita ze złogów raz na zawsze?

Oczyszczanie jelit z resztek pokarmów, czyli tzw. złogów, dokonuje się samoistnie. Wystarczy stosowanie odpowiedniej diety, wzbogaconej o produkty zapobiegające pojawieniu się zaparć i nie osłabiającej perystaltyki jelit. Wówczas jelita będą funkcjonowały prawidłowo, a w konsekwencji regularnie oczyszczały organizm z toksyn. 

Jak oczyścić jelita ze złogów?

Niestety, codzienny pośpiech i niestabilny tryb życia, jaki prowadzi większość społeczeństwa nie sprzyja zachowaniu dobrej kondycji jelit. Niewłaściwa dieta, pełna przetworzonych produktów, słodkich napojów i sztucznych dodatków, brak aktywności fizycznej i nałogi, negatywnie wpływa na organizm. W jelitach gromadzą się więc toksyny, w postaci produktów przemiany materii. U osób, które nie wypróżniają się regularnie i nie przyjmują odpowiedniej ilości płynów takie złogi mogą zalegać w jelitach przez długi czas, niosąc ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia. Zaleganie złogów może być przyczyną pojawienia się choroby reumatoidalnej stawów czy zespołu Haschimoto, który trudno się leczy. W takiej sytuacji organizm często atakuje sam siebie i często nawet terapia farmakologiczna nie przynosi rezultatów. Zatem jak pozbyć się złogów z jelit? Przede wszystkim należy starać się im zapobiegać, dbając o codzienne nawyki żywieniowe i aktywność fizyczną.

Jak oczyścić jelita ze złogów domowym sposobem?

Istnieje możliwość skutecznego oczyszczenia jelit ze złogów i toksyn za pomocą kilku domowych sposobów. Warto jednak zdecydować się na taki proces w okresie wiosennym, kiedy łatwiej dostępnych jest większość świeżych i zdrowych produktów. A na co zwrócić szczególną uwagę i jak usunąć złogi z jelit samodzielnie?

 • Lewatywa – zestaw do samodzielnego jej wykonania można nabyć w każdej aptece. Pomaga on pozbyć się zbitych resztek kałowych, gromadzących się na ścianach odbytnicy. Należy jednak zachować ostrożność, gdyż nieprawidłowo i zbyt często wykonywana lewatywa może osłabić florę bakteryjną lub uszkodzić ściany kanału odbytowego.
 • Przed rozpoczęciem kuracji oczyszczającej zaleca się, aby unikać produktów zwierzęcych oraz ciężkiego, tłustego jedzenia.
 • Warto wzbogacić dietę o świeże warzywa i owoce.
 • Równie istotnym elementem jest dieta oczyszczająca, czyli taka bogata w błonnik pokarmowy. Można go znaleźć w warzywach, owocach, kaszach i pieczywie pełnoziarnistym. Błonnik spełnia w jelitach bardzo istotną rolę. Nie jest on trawiony przez organizm, przez co absorbując wodę pęcznieje w jelitach i jest w stanie w ten sposób oczyścić je ze wszystkich złogów. Przy spożywaniu błonnika należy jednak pamiętać o spożywaniu dużych ilości wody.
 • Na czas kuracji oczyszczającej należy również zrezygnować z nałogów.

Często pytając specjalistów o to, jak oczyścić organizm i jak usunąć złogi z jelit, można usłyszeć, że doskonale w tej roli sprawdzają się ziołowej napary.

Wspierają one bowiem układ pokarmowy i pomagają wyregulować wypróżnienia. Szczególnie polecane są napary z:

 • kopru włoskiego,
 • kwiatu lawendy,
 • ostropestu plamistego,
 • rumianku,
 • mięty pieprzowej,
 • rozmarynu.

Na oczyszczanie organizm korzystny wpływ mają również niektóre przyprawy, które poprawiają metabolizm, w tym kurkuma, kardamon, cynamon, anyż, kumin i pieprz cayenne. Ponadto wiele osób chcących oczyścić organizm sięga po domowe babcine sposoby, pijąc sok z cytryny lub ogórków kiszonych. Warto jednak pamiętać, by zachować umiar i stosując tego typu kuracje zawsze mieć na względzie przede wszystkim swoje zdrowie.

Możesz zostawić odpowiedź, lub trackback ze swojej strony.

Zostaw Odpowiedź

Powered by WordPress