Jak oczyścić jelita ze złogów raz na zawsze?

Oczyszczanie jelit ze złogów kałowych, czyli po prostu resztek pokarmów, dokonuje się samoistnie. Wystarczy stosowanie odpowiedniej diety, wzbogaconej o produkty zapobiegające pojawieniu się zaparć i nie osłabiającej perystaltyki jelit. Wówczas jelita będą funkcjonowały prawidłowo, a w konsekwencji regularnie oczyszczały organizm z toksyn. 

Jak oczyszczenie jelit ze złogów może wpłynąć pozytywnie na nasz organizm i samopoczucie?

Niestety, codzienny pośpiech i niestabilny tryb życia, jaki prowadzi większość społeczeństwa nie sprzyja zachowaniu dobrej kondycji jelit. Niewłaściwa dieta, pełna przetworzonych produktów, słodkich napojów i sztucznych dodatków, brak aktywności fizycznej i nałogi, negatywnie wpływa na organizm. W jelitach gromadzą się więc toksyny, w postaci produktów przemiany materii. U osób, które nie wypróżniają się regularnie i nie przyjmują odpowiedniej ilości płynów takie złogi mogą zalegać w jelitach przez długi czas, niosąc ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia. Zaleganie złogów może być przyczyną pojawienia się choroby reumatoidalnej stawów czy zespołu Haschimoto, który trudno się leczy. W takiej sytuacji organizm często atakuje sam siebie i często nawet terapia farmakologiczna nie przynosi rezultatów. Zatem jak pozbyć się złogów z jelit? Przede wszystkim należy starać się im zapobiegać, dbając o codzienne nawyki żywieniowe i aktywność fizyczną.

Oczyszczanie jelit ze złogów kałowych – domowe sposoby

Istnieje możliwość skutecznego oczyszczenia jelit ze złogów i toksyn za pomocą kilku domowych sposobów. Warto jednak zdecydować się na taki proces w okresie wiosennym, kiedy łatwiej dostępnych jest większość świeżych i zdrowych produktów. A na co zwrócić szczególną uwagę i jak zabrać się za oczyszczanie jelit ze złogów? Domowe sposoby powinny uwzględniać przede wszystkim takie elementy jak:

 • Lewatywa – zestaw do samodzielnego jej wykonania można nabyć w każdej aptece. Pomaga on pozbyć się zbitych resztek kałowych, gromadzących się na ścianach odbytnicy. Należy jednak zachować ostrożność, gdyż nieprawidłowo i zbyt często wykonywana lewatywa może osłabić florę bakteryjną lub uszkodzić ściany kanału odbytowego.
 • Przed rozpoczęciem kuracji oczyszczającej zaleca się, aby unikać produktów zwierzęcych oraz ciężkiego, tłustego jedzenia.
 • Warto wzbogacić dietę o świeże warzywa i owoce.
 • Równie istotnym elementem jest dieta oczyszczająca, czyli taka bogata w błonnik pokarmowy. Można go znaleźć w warzywach, owocach, kaszach i pieczywie pełnoziarnistym. Błonnik spełnia w jelitach bardzo istotną rolę. Nie jest on trawiony przez organizm, przez co absorbując wodę pęcznieje w jelitach i jest w stanie w ten sposób oczyścić je ze wszystkich złogów. Przy spożywaniu błonnika należy jednak pamiętać o spożywaniu dużych ilości wody.
 • Na czas kuracji oczyszczającej należy również zrezygnować z nałogów.

Jak pozbyć się złogów z jelit stosując ziołowe napary?

Wspierają one bowiem układ pokarmowy i pomagają wyregulować wypróżnienia. Szczególnie polecane są napary z:

 • kopru włoskiego,
 • kwiatu lawendy,
 • ostropestu plamistego,
 • rumianku,
 • mięty pieprzowej,
 • rozmarynu.

Na oczyszczanie organizm korzystny wpływ mają też niektóre przyprawy!

Poprawiają one metabolizm. Do tych, które dają najlepsze rezultaty zaliczają się kurkuma, kardamon, cynamon, anyż, kumin i pieprz cayenne. Ponadto wiele osób chcących oczyścić organizm sięga po domowe babcine sposoby, pijąc sok z cytryny lub ogórków kiszonych. Warto jednak pamiętać, by zachować umiar i stosując tego typu kuracje zawsze mieć na względzie przede wszystkim swoje zdrowie.

Źródła:
 1. Detoks dla opornych: program na 21 dni i zeszyt ćwiczeń motywacyjnych, dieta alkaliczna, bez cukru, do pudełka, proste przepisy na oczyszczające dania w 15 minut, Agnieszka Mielczarek (coaching), Edipresse Polska, 2017, ISBN: 8379457390, 9788379457397
 2. Sugar Detox Diet: Ultimate 30-Day Meal Plan to Restore Your Health with Delicious Sugar Free Recipes, Samantha Adams, Lizard Publishing via PublishDrive, 2018
 3. Rola jelita w detoksykacji, Zygmunt Chodorowski, Jacek Sein Anand, Iwona Rybakowska, Jerzy Klimek, Krystian Kaletha, Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych, Geriatrii i Toksykologii Klinicznej Akademii Medycznej w Gdańsku, Kierownik: Prof. dr hab. med. Zygmunt Chodorowski, Zakład Biochemii i Fizjologii Klinicznej Akademii Medycznej w Gdańsku, Kierownik: Prof. dr hab. med. Krystian Kaletha, Zakład Biochemii Farmaceutycznej Akademii Medycznej w Gdańsku, Kierownik: Prof. dr hab. farm. Jerzy Klimek
Możesz zostawić odpowiedź, lub trackback ze swojej strony.

Zostaw Odpowiedź

Powered by WordPress